Sincan Veteriner

/
/
Sincan Veteriner
Sincan Veteriner

Sincan Veteriner

Sincan veteriner olarak bizlere hemen ulaşabilirsiniz ve detaylı bilgi alabilirsiniz. Tüm kedi, köpek, kuş, tavşan ya da hamster gibi evcil hayvanlar için son teknoloji ve tam donanımlı cihazlar ile yüksek hijyen şartlarında uzman veteriner hekimler tarafından 7/24 hizmet verilerek evcil hayvanlarınızın sağlıklı bir hayat sürmesi sağlanmaktadır.

Sincan pet veteriner klinikleri Evcil hayvanların hayatlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri için düzenli bir şekilde aşılanması gerekir.

Ancak aşılama programının uzman hekimler tarafından yapılmış olması son derece önemlidir. Takibinin de yine uzman veteriner hekimlerce yapılması ile hem evcil hayvanınız alışır hem de sağlık sorunu yaşamadan hayatını sürdürür.

Sincan Veteriner Hekimin Görev ve Sorumlulukları

Sincan Veteriner hekimler hayvanların yaralanma ve veya hastalıklarında gerekli tedavi ve cerrahi müdahaleler de bulunurlar ve röntgen, ultrason gibi tıbbi ekipmanlarla tedavilerinin tamamlanarak sağlıklarına kavuşmalarını sağlarlar. Diğer sorumlulukları:

 • Hastalık ya da enfeksiyonlara karşı hayvanlara aşı yapmak
 • Hayvan kayıtlarını tutarak hastalıkları kamu sağlığı yetkililerine bildirmek
 • Hayvanları cerrahi ve tıbbi tedavilerini sağlayarak sağlıklarına kavuşturmak
 • Hayvanlara gerekli testleri yaparak kuduz, brusalla gibi hastalıkların önüne geçerek tedavisini sağlamak
 • Hayvan sahiplerine hayvanların bakımı, beslenmeleri ve genel bakımları hakkında tavsiyelerde bulunmak
 • Hayvan ölümü nedenleri ile ilgili araştırma yapmak
 • Temizlikleri ve yeterlilikleri ile ilgili olarak barınakları incelemek
 • Mesleğin etik kurallarına uygun bir şekilde çalışmak
 • Hayvanlardan insanlara bulaşabilecek hastalıklarla ilgili kamuyu bilgilendirmek
 • Muayene ve analiz yapabilmek adına vücut dokusu, idrar ve kan örneği almak
 • Hastalıkların diğer hayvanlara veya insanlara bulaşmasını ve yayılmasını önlemek için yönetmeliğe uygun olarak karantina ortamı oluşturmak
 • Veteriner hekimlik uygulamaları hakkındaki güncel bilgileri takip etmek

Olarak sayılabilir. Sincan Veteriner Kliğini

Bir Veteriner Hekimde Olması Gereken Özellikler

Her şeyden önce bir veterinerin tutku derecesinde hayvanları sevmesi gerekmektedir. İkinci olarak ise, merhamet duygusunun çok fazla gelişmiş olması bir veteriner hekim için önemli özelliklerdendir. Bunların dışında, cerrahi manevra yapabilecek belli bir el kabiliyetine sahip olmakla birlikte hayvanlar kadar sahiplerini de dinleyip anlamaları ve empati kurabilmeleri de bir veteriner hekimin nitelikleri arasında sayılabilir. Veteriner Sincan olarak bu bölgede anında iletişim kurabilirsiniz.

Hayvan sahipleri ile görüşüp hayvanlarının ihtiyacı olan yardım, konulan tanı ve uygulanacak tedavi hakkında açık ve net bir şekilde ifade edebilecek iletişim kabiliyetine sahip olmak ve problem çözme yeteneğine sahip olmak iyi bir veteriner hekimde bulunması gereken diğer özelliklerdendir.

Sincan Veteriner Kliniği Ne İş Yapar?

Veteriner klinikleri hayvanların hastalık tanı, tedavisi, bakımı ve beslenmesi gibi gerekli faaliyetlerin gerçekleştirildiği yerlerdir. Klinik danışma bölümünde öncelikle hayvanların bilgileri kaydedilir.

Her bir hayvanın ayrı bir dosyası oluşturulur. Bu dosyanın doğrultusunda hayvan bakım ve tedavileri yürütülür. Kimi veteriner kliniklerinde ise mama,  mama kabı, tasma ve hayvan oyuncakları gibi ürünler de satılabilir.

Aşısı yapılan hayvanların düzenli aşı takvimleri oluşturulmakta ve düzenli muayeneleri ve rutin kontrolleri de yapılmaktadır. Eğer herhangi bir sağlık sorunu varsa tedavi işlemlerine başlanıp hayvanın sağlığına kavuşması sağlanır.

Eğer hayvanda, hayvandan insana bulaşan bir hastalık gözlemlenirse herhangi bir zarar vermemesi adına gerekli önlemleri alan veteriner hekimler gerek insan gerekse de hayvan sağlığı için önemli bir görev üstlenirler. Sincan Veteriner Kliniği olarak tüm evcil hayvanlarınızın yanındayız.

Veteriner Kliniği Açmanın Koşulları

Veteriner kliniği veya veteriner muayenehanesi açabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Bu şartlar:

 • Türkiye sınırları içerisinde bir veteriner fakültesinden mezun olmak ya da YÖK tarafından denkliği bulunan bir yurtdışı üniversitelerinin veterinerlik bölümlerini bitirmiş olmak
 • Veteriner hekimlik mesleğinin yapılabilmesine herhangi bir engel bulunmaması
 • Veteriner klinik ve muayenehaneleri 1 veteriner hekim tarafından açılabilir. Bazı veteriner muayenehaneleri 3 veteriner hekim tarafından açılmaktadır. Sorumlu veteriner hekim ve yanında iki veteriner hekim ile birlikte çalışma izni verilmektedir. Belediye ile ilgili bir süreç izliyorsanız Sincan Belediyesi Resmi Web sitesi üzerinden iletişim kurabilirsiniz.

Veteriner Kliniği Açmak İçin Gerekli Belgeler

Sincan Veteriner kliniği veya veteriner muayenehanesi açabilmek için gerekli bazı belgeler şu şekildedir:

 • Veterinerlik fakültesi diploması ya da mezuniyet belgesinin aslı
 • Vesikalık fotoğraf
 • TC kimlik numarası beyanı
 • Nüfus cüzdanı örneği
 • İkâmetgah adresi beyanı
 • Kullanılacak olan veteriner kliniğinin hangi amaç doğrultusunda kullanılacağına dair hazırlanmış bir adet plan örneği
 • Klinik veya muayenehanenin adresi
 • Hizmetiçi eğitim belgesi
 • Kliniğin açılacağı bölgede yer alan veteriner hekimler odasından alınması gereken bulunduğu yıla ait oda kayıt belgesi
 • Tüm belgelerin toplanmasının ardından dilekçe ile valiliğe başvuru yapılır. Başvurunun ardından ise, İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı şubesi tarafından inceleme yapılarak yönetmelik ve ilkelere uygun olması halinde Valilik oluru ile ruhsat verilir. Ruhsatın alınmasının ardından uygun adımlar takip edilir.

Veteriner Kliniği İçin Fiziki Şartlar

Uyulması zorunlu metrekare değerleri ve uygun alan içinde olması gerekenler tamamlandıktan sonra veteriner kliniği açılabilir. Bu yüzden bunlardan ilki veteriner kliniğinin gelen hayvanlar ve sahipleri için kullanılacak veteriner hekim odası asgari 6 metrekare olmalıdır. Hayvanların muayene edileceği, aşı uygulamalarının yapılacağı, serum ve diğer işlemlerin yapılacağı yerin içinde soğutucu bir dolap ve müstakil bir bölüm olmalıdır.

Ayrıca, gelen hayvanlar için paslanmaz malzemeden veteriner muayene masası ve gerekli işlemler için kullanılacak alet ve malzemelerin saklanması için camlı bir dolap ve lavabo da bulundurulmak zorundadır. Veteriner kliniğinin içi yeterince aydınlık ve havadar olmalıdır.

Hayvan sahiplerinin görebileceği bir yere ücret tarifesi asılmalıdır. Fiziki koşulların tamamen yerine getirilmesi ile veteriner kliniği açılabilir ve hayvanların kabulüne başlanabilir. Gerekli donanım ve şartların yerine getirilmesi durumunda hayvanların uygun şartlarda bakımı ve tedavisi gerçekleştirilebilir.

Faydalı Linkler:

 1. Sincan Ortopedist Veteriner
 2. Sincan Köpek Kedi Maması
 3. Sincan Mikroçip Uygulayan Veteriner
 4. Sincan Veteriner Kliniği